سوالات متداول

 | تاریخ ارسال: 1400/8/15 | 
بخش آموزشی
 
 آموزش الکترونیکی یا مجازی چیست؟
مدل نوین آموزشی که در بستر الکترونیکی ارائه می شود، به زبان ساده تر تحصیل غیر حضوری بدون محدودیت زمان از طریق سیستم رایانه و شبکه اینترنت، هدف این نوع آموزش تحقق یادگیری با کیفیت و مطلوب با حذف قید زمان و مکان است که تمامی خدمات آموزشی دروه های تحصیلی به طور یکپارچه از طریق اینترنت ارائه می شود که اکنون با توجه به امتیازات ارزشمند آن، کاربران و متقاضیان بی شماری را به سمت خود جلب نموده است.

وضعیت و فرایند آموزش الکترونیکی در دنیا چگونه است؟
با توسعه استفاده از رایانه های شخصی و ظهور پدیده شبکه جهانی اینترنت در حدود چهل سال قبل اولین دروس در برخی دانشگاههای امریکا به صورت محتوای الکترونیکی ارائه شدند، باتوجه به امتیازات و همراستایی این روش نوین با تحولات گسترده عصر تکنولوژی و استقبال فوق العاده به سرعت در سراسر دنیا گسترش یافت که در حال حاضر بسیاری از دانشگاههای بزرگ دوره های رسمی خود را با بهره گیری از محتوای الکترونیکی تعاملی دروس تولید شده توسط اساتید خود و همچنین کلاسها و امتحانات آنلاین ارائه می نمایند که این تغییر روش به سمت آموزش الکترونیکی در حال توسعه روزافزون است.

تحصیل در دوره های الکترونیکی پردیس بین المللی کیش دانشگاه صنعتی امیرکبیر چگونه است؟
دانشجویان با مراجعه به سامانه مدیریت یادگیری الکترونیکی ( L.M.S ) از محتوای الکترونیکی دروس که قبلا توسط اساتید آماده و تولید شده، بهره می گیرند. چند جلسه کلاس آنلاین و کلاس های حضوری تکمیلی به منظور رفع اشکال و امتحان پایان ترم به صورت حضوری، مکمل فرایند یادگیری الکترونیکی برای هر درس در طول هر نیمسال تحصیلی است.

در روش آموزش الکترونیکی پردیس بین المللی کیش، امتحانات به چه صورت برگزار می گردد؟
در شرایط عادی امتحانات بصورت حضوری برگزار می گردد.

تحصیل در دوره های حضوری پردیس بین المللی کیش دانشگاه صنعتی امیرکبیر چگونه است؟
در این دوره کلاس های حضوری طی پنج هفته در روزهای سه شنبه یا چهارشنبه (متناسب با رشته تحصیلی) تا جمعه تشکیل می شود و در هر هفته درس مربوط به سه جلسه پوشش داده می شود تا پانزده هفته تدریس تکمیل گردد. معمولا در بین دو دوره متوالی کلاسی، دو هفته تعطیلی وجود دارد.

چگونه می توانیم در دوره های کارشناسی ارشد پردیس بین المللی کیش دانشگاه صنعتی امیرکبیر تحصیل کنیم ؟
با توجه به مجوز صادره در خصوص مناطق آزاد اقتصادی،  با استفاده از آزمون اختصاصی و بررسی سوابق پژوهشی، شغلی و آموزشی افراد، اجازه ادامه تحصیل به متقاضیان پذیرش شده داده خواهد شد.

میزان اثربخشی آموزش الکترونیکی به اندازه شیوه های آموزشی دانشگاه های سنتی خواهد بود؟
مدل های آموزشی در پردیس بین المللی کیش دانشگاه صنعتی امیرکبیر با بهره گیری از توان و دانش کادر علمی شناخته شده و با سابقه و همچنین بستر و زیر ساخت مناسب فنی و آموزشی، تاثیر خدمات آموزشی را تضمین می نماید. این خدمات براساس استانداردهای بین المللی ارائه می شود. ارائه محتوی کامل هر درس و مدیریت هوشمند یادگیری دانشجو به علاوه پشتیبانی های آموزشی و فنی دایمی و در دسترس، کیفیت تحصیل دانشجویان علاقمند و فعال را نسبت به دور های مشابه سنتی ارتقاء و بهبود می بخشد.

در شیوه آموزش الکترونیکی تعداد جلسات کلاسی در هر نیمسال چه تعدادی است و هر جلسه درسی در این دوره ها شامل چه اجزایی می باشد؟
معمولا تعداد جلسات آموزشی غیر برخط (Offline) ۱۲ جلسه کامل می باشد که هر هفته به صورت مرتب در پرتال آموزشی قرار داده می شود. هر جلسه شامل توضیحات صوتی یا تصویری استاد، پاورپوینت، جزوه آموزشی، منابع تکمیلی و سوالات مربوطه است که شما می توانید با برداشتن آن در زمان های مختلف از این مطالب استفاده نمایید. در کنار این جلسات، متناسب با محتوی دروس چند جلسه کلاس برخط (Online) و حضوری جهت رفع اشکال تشکیل خواهد شد.

آیا شرکت در کلاس های حضوری آموزش الکترونیکی الزامی می باشد، محل برگزاری کجاست؟
در هر ترم آموزش الکترونیکی سه جلسه حضوری در جزیره کیش تشکیل می گردد. از آنجا که ارائه برخی مطالب، حل تمرین و رفع اشکلات دانشجویان در کلاس حضوری در شرایط راحت تری انجام می شود؛ معمولا دانشجویان مصمم هستند در این کلاس ها غیبت کمتری داشته باشند؛ در کل دانشجو می تواند یک جلسه از این جلسات را غیبت کند.

روش آموزش محور (در دوره کارشناسی ارشد) چیست و امکان ادامه تحصیل با این مدرک چگونه است؟
روش آموزش محور که مربوط به کلیه دوره های مجازی می باشد مشابه مدل پژوهش محور می باشد با این تفاوت که به جای پایان نامه ۶ واحدی، درس ۳ واحدی با عنوان پروژه تحقیق یا پروژه گذرانده می شود و ادامه تحصیل برای فارغ التحصیلان این روش همانند دیگر دانش آموختگان بر اساس بخشنامه های متعدد وزارت علوم در مقاطع بالاتر امکان پذیر می باشد. البته این نکته حائز اهمیت است که نحوه فعالیت پژوهشی و بروندادهای  علمی دانشجویان در فرآیند ادامه تحصیل ایشان در مقاطع بالاتر بسیار موثر است.

در سیستم آموزش الکترونیکی پردیس بین المللی کیش دانشگاه صنعتی امیرکبیر استادان و پرسنل آموزشی جهت ارائه کمک و پاسخ به سوالات دانشجویان حضور دارند؟
در پردیس بین المللی کیش دانشگاه صنعتی امیرکبیر هر درس توسط استاد مربوطه ارائه می شود. اساتید، مسئولیت هدایت کلاسهای برخط، تعیین تکالیف هفتگی، پاسخ به سوالات دانشجویان و مدیریت ارزیابی های مستمر کلاس را به عهده دارند. علاوه بر  استاد، برحسب تعداد دانشجویان، دستیار آموزشی (TA) نیز به طور کامل با دانشجویان در ارتباط بوده و به نیازهای آموزشی آنان پاسخ می دهد. اساتید و دستیاران علاوه بر حضور در پرتال آموزشی در کلاسهای مجازی نیز در تعامل با دانشجویان به صورت زنده جهت تشریح و تفهیم تکمیلی مباحث درسی قرار می گیرند.

در آموزش الکترونیکی در صورتی که در طول مطالعه یک درس با مشکل خاصی روبه رو شویم امکان تماس مستقیم با استاد وجود دارد؟
جهت ارتباط با اساتید و دستیاران می توان از پست الکترونیکی در هر زمان بهره برد. دانشجویان می‌توانند سؤالات کلی خود را در بخش مباحثات درسی و تالار گفتمانهای اختصاصی هر درس ارسال نمایند که تمامی همکلاسان و دستیار آموزشی در آن مشارکت فعال دارند. تنها به این دلیل که در محیط راحت خانه یا محل کار مهارتی را می‌‌‌‌آموزید نمی‌‌بایست احساس کنید که ایزوله شده‌‌اید و با محیط خارج ارتباطی ندارید. یکی از مشخصات آموزش الکترونیکی ( برخط ) امکان یادگیری دانش جدید در یک محیط مشارکتی است که استاد ، دستیار و دیگر دانشجویان در آن حضور دارند.

محل ساختمان اداری پردیس بین المللی کیش دانشگاه صنعتی امیرکبیر کجاست و کلاسهای حضوری و امتحانات آن در کجا برگزار می گردد؟
 محل برگزاری کلاس های پردیس بین المللی کیش و دفتر مدیریت آن در جزیره کیش، طبقه نهم برج صدف قراردارد.

آموزش در پردیس بین المللی کیش دانشگاه صنعتی امیرکبیر به چه زبانی است؟
در حال حاضر زبان رسمی آموزش در پردیس بین المللی کیش دانشگاه صنعتی امیرکبیر  زبان فارسی می‌باشد. بدین معنی که منابع دوره و امتحانات پایانی به زبان فارسی خواهد بود . هرچند دانشگاه، سیستم دو زبانه مشتمل بر انگلیسی و فارسی را پذیرفته است و طبیعتا منابع آموزشی به روز و تخصصی معرفی شده از سوی اساتید به زبان انگلیسی نیز خواهد بود. با توجه به اینکه سطح زبان انگلیسی از امتیازات پذیرش در دوره های کارشناسی ارشد این دانشگاه می باشد، دانش مطلوب این زبان به آنان در فرایند یادگیری کمک شایانی می نماید.

مدت تحصیل در دوره کارشناسی ارشد چند سال می باشد؟
 طبق آئین نامه وزارت علوم ،تحقیقات و فناوری طول دوره تحصیل در دوره مهندسی کارشناسی ارشد دو سال و دوره مدیریت کسب وکار (MBA)  دو سال و نیم می باشد. در صورت ارائه دروس کاهش ترم امکان پذیر خواهد بود.

در دوره کارشناسی ارشد در هر رشته، چه تعداد واحد درسی باید گذرانده شود؟
 مطابق برنامه درسی وزارت عتف در رشته های مهندسی ۳۲ واحد و در رشته های مدیریت کسب و کار ۴۸ واحد (۱۶ درس سه واحدی) باید گذرانده شود.
با توجه به آموزش محور بودن دوره های آموزش الکترونیکی، با گذراندن ۱۰ درس سه واحدی و یک درس سمینار دو واحدی دوره به پایان خواهد رسید.

آیا برای دانشجویان ممتاز تسهیلاتی در پردیس بین المللی کیش دانشگاه صنعتی امیرکبیر وجود دارد؟
آیین نامه ای در خصوص تخفیف شهریه برای دانشجویان ممتاز هر دوره وجود دارد که می تواند مشوقها و امتیازات جالب توجهی برای این دانشجویان باشد. برای اطلاع به وب سایت اداره استعدادهای درخشان مراجعه گردد.

در طول دوره تحصیلی چند بار می توان از مرخصی تحصیلی استفاده کرد؟
در طول دوره تحصیل کارشناسی ارشد امکان اخذ یک ترم مرخصی وجود دارد.

آیا ارزیابی های آموزشی در پردیس بین المللی کیش دانشگاه صنعتی امیرکبیر وجود دارد؟ تا چه میزان تاثیر گذار است ؟
یکی از مهمترین ارکان دوره های پردیس بین المللی کیش دانشگاه صنعتی امیرکبیر باتوجه به رویکرد مدیران آن که از پیشگامان این عرصه در آموزش عالی کشور می باشند، واحد ارزیابی و نظارتهای می باشد که به صورت مستمر در طول هر نیمسال تحصیلی توسط دانشجویان صورت گرفته و نظرات آنها در خصوص دروس، اساتید، زیر ساخت فنی و به طور جدی در دستور کار واحدهای مختلف قرار می گیرد.

آیا دانشجویان پردیس بین المللی کیش دانشگاه صنعتی امیرکبیر در طول تحصیل از معافیت تحصیلی برخوردار خواهند بود؟
پردیس بین المللی کیش دانشگاه صنعتی امیرکبیر تحت نظارت دانشگاه صنعتی امیرکبیر و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری کشور فعالیت می نماید در نتیجه کلیه قوانین و مقررات حاکم بر آموزش عالی کشور نیز در این پردیس اجرا و بر این اساس کلیه دانشجویان پسر مشمول در طول دوران تحصیل در پردیس بین المللی کیش دانشگاه صنعتی امیرکبیر همچون دیگر دانشگاههای رسمی کشور از معافیت تحصیلی برخوردار خواهند بود.

فرآیند آموزشی (حضوری و مجازی) در پردیس بین المللی کیش دانشگاه صنعتی امیرکبیر به چه صورت است؟
در دوره حضوری زمان بندی به گونه ای تنظیم شده است که با ۵ بار حضور در طول ترم و هر بار سه تا چهار روز (متناسب با تعداد دروس ارائه شده) کلاس و خدمات آموزشی در پردیس بین المللی کیش دانشگاه صنعتی امیرکبیر ارائه می گردد.
در دوره آموزش الکترونیکی(مجازی) مباحث به صورت اینترنتی و در بستر E-Learning ارائه می گردد و  به مرور زمان در طول ترم، بطور هفتگی  محتوی دروس و جزوات بارگذاری می شود، و بر حسب نیاز تعدادی کلاس برخط  (Online) جهت رفع اشکال نیز در طول ترم برگزار می شود. جهت کمک به یادگیری بهتر دانشجویان، این دانشگاه خدمات تکمیلی آموزشی را نیز در قالب چند کلاس حضوری ارائه می نماید که برای دوره کارشناسی ارشد  برای هر درس در ابتدا، میانه و انتهای هر ترم در محل جزیره کیش تشکیل خواهد شد. در دوره آموزش الکترونیکی(مجازی) حداکثر تعداد حضور سه بار و هر بار یک روز معمولا پنج شنبه یا جمعه خواهد بود.

پردیس بین المللی کیش دانشگاه صنعتی امیرکبیر چگونه خدمات آموزش الکترونیک خود را از طریق اینترنت و در فضای الکترونیکی ارائه می دهد؟
پردیس بین المللی کیش دانشگاه صنعتی امیرکبیر از طریق سامانه مدیریت یادگیری اختصاصی (LMS) فرایند های ارائه خدمات آموزشی و همچنین مدیریت کلاسهای الکترونیکی خود را به انجام می رساند. سامانه مدیریت یادگیری در امیرکبیر سیستمی است با قابلیت اطمینان و پویایی مطلوب و ساده، جهت یادگیری و یاددهی از طریق فضای الکترونیکی، دانشجویان می توانند هفتگی و بدون هیچ محدودیتی به سامانه مدیریت یادگیری مراجعه نموده و جلسات آموزشی هر هفته خود را دریافت  (Download)  نموده و از منابع تکمیلی موجود آن در هر ساعت از شبانه روز استفاده نمایند.

بعد از گذراندن دوره های الکترونیکی و دریافت مدرک، دانش آموخته چه توانایی هایی دارد؟
دانش آموخته دوره های الکترونیکی پردیس بین المللی کیش دانشگاه صنعتی امیرکبیر علاوه بر اینکه با روشی نوین کامل تحصیلات خود را به اتمام رسانده است با مهارتهای مرتبط با فناوری اطلاعات و آموزش بر خط کاملا آشنا شده، به طوری که می تواند به غیر از تخصصی که در رشته تحصیلی خود پیدا می کند به عنوان یک دانش آموخته با مهارت تکمیلی در حوزه فناوری اطلاعات نیز فعالیت و تدریس نماید و امروزه وجود این مزیت و امکان همزمان تحصیلات و اشتغال است که بسیاری از علاقمندان به تحصیل در دنیا را به سمت یادگیری الکترونیکی سوق داده است.

آیا بعد از گرفتن مدرک از دوره های پردیس بین المللی کیش دانشگاه صنعتی امیرکبیر امکان ادامه تحصیل در دیگر دانشگاه ها وجود دارد؟
دانش آموختگان دوره های پردیس بین المللی کیش دانشگاه صنعتی امیرکبیر می توانند در دیگر دانشگاه های معتبر داخلی و خارجی به تحصیل ادامه دهند. لازم به توضیح است داشتن فعالیت پژوهشی و بروندادهای علمی معتبر نقش به سزایی در روند ادامه تحصیل دانشجو دارد.

در هنگام ثبت نام ارائه مدرک کارشناسی الزامی است ؟
در صورت در دست داشتن دانشنامه ارائه کپی برابر  اصل دانشنامه و در غیر اینصورت ارائه اصل گواهی موقت  الزامیست  .

آیا در مدل آموزش الکترونیکی می توان همکلاسی هایمان را ملاقات کرد؟ چگونه می توانیم با یکدیگر ارتباط برقرار کنیم؟
 علاوه بر ارائه کامل دوره ها به صورت تمام الکترونیکی و ظرفیتهای موجود تعاملی در سیستم مدیریت یادگیری مانند کلاسهای روی خط، تالارهای گفتمان، اتاقهای گفتگو، پیام داخلی، پست صوتی و که فرصت‌های بسیاری برای ایجاد یک ارتباط روی خط با هم ‌کلاسی‌ها ایجاد می نماید؛ شرکت در کلاس های حضوری تکمیلی و فوق العاده که در ابتدا، میانه و انتهای هر نیمسال برای هر درس ارائه می گردد؛ قطعا چرخه و فرایند یادگیری را کامل تر می نماید.
 
بخش مالی و رفاهی
 
روش ثبت نام و پرداخت هزینه شرکت در آزمون اختصاصی و مصاحبه پذیرش در دوره های حضوری و الکترونیکی پردیس بین المللی کیش دانشگاه صنعتی امیرکبیر چگونه است؟
با مراجعه به لینک ثبت نام و تکمیل مدارک در انتهای فرآیند، پرداخت به روش الکترونیکی انجام خواهد شد. لازم به توضیح است در صورت عدم پرداخت صحیح، ثبت نام متقاضی تکمیل نخواهد شد.

نحوه پرداخت شهریه دانشجویان در دوره های حضوری و الکترونیکی پردیس بین المللی کیش دانشگاه صنعتی امیرکبیر چگونه می باشد ؟
بابت ثبت نام در هر ترم یک بخش بصورت شهریه ثابت در ابتدای ترم پرداخت می شود و بخش شهریه متغیر متناسب با تعداد و نوع واحدهای اخذ شده تا پایان ترم  بصورت یکجا و یا چند مرحله قابل پرداخت می باشد.

شهریه تحصیل در پردیس بین المللی کیش دانشگاه صنعتی امیرکبیر چگونه می باشد ؟
مطابق اطلاعات موجود در وب سایت آموزش های آزاد دانشگاه صنعتی امیرکبیر (دوره های خودگردان پردیس کیش) است.

آیا امکان پرداخت شهریه تحصیل به صورت اقساط فراهم می باشد؟
برای ثبت نام و انتخاب واحد، دانشجو باید شهریه ثابت را در ابتدای هر ترم به صورت کامل پرداخت کند و جهت تسویه نهایی و پرداخت شهریه متغیر تا پایان ترم زمان دارد و می تواند آن را طی چند قسط پرداخت نماید.

وضعیت شهریه دانشجویانی که به هر دلیل پس از ثبت نام از ادامه تحصیل انصراف می دهند به چه صورت می باشد ؟
درصورت انصراف قبل از انتخاب واحد و شروع کلاس ها شهریه کامل عودت می گردد. در صورت انصراف قبل از هفته ششم کلاس ها الزام به پرداخت شهریه متغیر نیست و بعد از هفته ششم شهریه ثابت و متغیر باید تسویه گردد.

آیا دانشگاه برای مدت آزمون و برگزاری کلاس های حضوری خوابگاه در اختیار دارد؟
خیر اما برای هماهنگی با هتل ها و مراکز اقامتی زمینه های همکاری فراهم است.